Prázdniny skončily, hurá do školy, v našem případě do práce. Přesně to sedělo i na víkend od 3. do 5.9. 2021 a přitom jsme stačili i polétat.

V pátek nás příznivé termické podmínky a sluníčko vytáhly už dopoledne na kopec, abychom si mohli krásně pokochat v už podzimní termice. Polétali jsme po okolí, někteří i přes 4 hodiny a k úplné spokojenosti by přispělo, kdyby základny mračounů byly tak o 500 m výše 🙂
V páteční odpoledne a podvečer se k nám začali sjíždět první účastníci soutěže modelů termických větroňů kategorie F3J. A nejednalo se jen tak o nějakou soutěž, ale přímo o mistrovství České republiky i s mezinárodní účastí. Kdo se byl na startu a přistávacím deku podívat, musel ocenit bravurní výkony pilotů-modelářů. Jak při startu, tak hlavně při přistání v přesném časovém intervalu na bod o velikosti pětikoruny. Jedinou vadou na kráse je start navijákem, tudíž natažená lana přes celou šířku naší dráhy. Jelikož jsme o této skutečnosti, která bránila leteckému provozu dospělých letadel a větroňů po celý víkend, věděli dlouho dopředu, naplánovali jsme na sobotu brigádu. Všem účastníkům, kterým není lhostejný stav střechy na horním hangáru, tímto tlumočím velikou pochvalu od vedení AK. Střecha se stihla kompletně očistit tlakovou vodou z několika wapek, takže nyní je připravena na aplikaci krycího nátěru. Na tuto práci zkusíme najmout dva výborné japonské pracovníky (Onoseto, Samoseto). Pokud by náhodou nedorazili, svoláme další brigádu na natírání střechy.
Jako bonus byla navíc očištěna střecha na Vile se zjištěním, že i tady čeká hodně práce na její opravu. Plachtaři, kteří zde mají zázemí, se alespoň nebudou nudit 🙂 Další parta v sobotu odkryla střechu na wc a naplánovala postup opravy. Střecha je provizorně zakryta plachtou z kamionu. Z hambálek ve spodním hangáru byly sneseny latě, další materiál na opravu budeme muset dokoupit. A do třetice. Zbytek pracantů se ujal nátěru značení kruhu okolo větrného pytle, který opět září z veliké dálky. V sobotu navíc parta motorářů, ještě než začala soutěž modelů, nastartovala svoje oře a odletěla reprezentovat náš klub na slet ULL v Trutnově a Jehnědí.
Ani v neděli jsme se nenudili. Sešli jsme se dopoledne, naložili větroň ASW-15 do penálu a odjeli do cíle naší dnešní trati-Náchod náměstí. Zde probíhala akce s názvem „Za sportem na náměstí“, která přilákala mnoho návštěvníků, hlavně rodin s dětmi. Měli jsme zde možnost prezentovat náš aeroklub jak u stánku, tak i při rozhovoru s místním moderátorem. Nejvíce byla ale vidět naše nablýskaná 15. Letadlo náchodské náměstí už hodně dlouho nevidělo takto zblízka. A děti? Ty si od nás po absolvované soutěži v házení papírovým větroněm odnášely suvenýr v podobě vystřihovány letadla s logem našeho klubu, dřevěné destičky s vypáleným textem „mámo, táto, až mi bude 15, chci začít létat“ a k tomu nějaké cukrovinky. Výherce dětské soutěže od našeho aeroklubu obdržel vyhlídkový let. Takže i tímto gestem jsme přispěli k dobré prezentaci našeho klubu.
Krom jiného brázdily po ránu a o večerech naši oblohu horkovzdušné balóny, které se staly vítanou atrakcí nejen pozemšťanů, ale i mužů na létajících strojích těžších vzduchu, kteří tato monstra letěli rádi obdivovat z výšky 🙂 Všem, kteří o víkendu přiložili ruku k dílu, ještě jednou děkujeme a těšíme se na další činnosti, které zajisté pomohou náš klub rozvíjet.
Fotodokumentaci akcí naleznete zde:
Krásný ješte letní den přeje Brt.