Memoriál  Tomáše  Tučka

soutěž v přesnosti přistání UL letounů a větroňů

0. ročník

Pořadatel: Aeroklub Náchod, z.s.

Místo konání: letiště Vysokov

Termín: sobota 16. 10. 2021

Pravidla: Soutěž je pořádána pro UL letouny a větroně. O přihlášení stroje do soutěže rozhoduje organizátor.  Přistání bude provedeno do přistávacího decku. Každý účastník má dva pokusy, hodnotí se součet. Počítá se první kontakt hlavního podvozku se zemí, hodnotit se bude přistání, ne náraz do země. Přistání UL letounů s běžícím motorem. Podrobnější informace na předletové přípravě.

Vyhodnocení:

Sobota 16.10. 2021 proběhla ve slavnostním a pohodovém stylu. Začátek ale vypadal trochu ponuře, neboť nás celé dopoledne trápila velmi nízká oblačnost, i když z jiných koutů naší země docházely zprávy o krásném a slunečném dni. Jedna parta, převážně motorová, toho využila k ladění motoru Davidova Brouzdalíka. Druhá parta, převážně bezmotorová, se uchýlila do Vily a rozhodla se oslavit Michalovy nedávné narozeniny v tradičním gurmánském stylu. Nutno dodat, že sekaná a domácí chléb od paní Nutilové neměly chybu. Moc děkujeme a Michale, ještě dodatečně vše nejlepší! Když nám trochu slehlo, vyběhli jsme před hangár okouknout vývoj počasí. Optimisté jásali, protože vrchol Dobrošova a Sendražského kopce již byly vidět, pesimisté hlásali, že bychom měli narazit sud s pívem, připravený na večer. Oba dva směry byly velmi lákavé, nakonec zvítězili optimisté a šlo se létat. Než se z hangáru vydolovala vlečná Samba a soutěžní Ryzák, stačili jsme vytyčit a nalajnovat přistávací „deck“ na dráze 31.  a 0 ročník Memoriálu Tomáše Tučka mohl začít. Vzhledem k absenci motorových jsme místo přistání umístili až na úroveň věže, což některým závodníkům trochu zamotalo hlavu, ale logisticky to bylo správně, protože po dosednutí do „decku“ stačilo zavřít brzdy a dojet na start k lesu. Filozofie byla taková, že kdo sedne před vytyčenou plachtu, bude penalizován více než ten, kdo bude delší. O posouzení místa dotyku pečovali dva rozhodčí, z toho jeden zajišťoval fotodokumentaci, která mnohdy výrok rozhodčího upřesnila. A jak široké bylo pásmo pomyslné nuly, kterou taktak trefili pouze tři závodníci. Na cm nevíme, ale byly to dvě násady od koštěte. Další dvě pásma o šíři 3x násada od koštěte do mínusu a také do plusu. A výsledky? Velmi uspokojivé. Do pole bychom v pohodě přistáli všichni, trefit se opakovaně do „decku“ byl problém. Shodli jsme se na tom, že přistávat s Blaníkem na vztlakových klapkách je jednodušší, než s Ryzákem ve dvojím obsazení při rychlosti přiblížení kolem 100 km/h. Kdo správně vychytal přechodový oblouk a předsazení před „deckem“, vyhrál. Pokusy o přiblížení nad zemí a nemetodická práce s brzdami vedly k tomu, že Ryzák většinou mírně vyplaval a pak dopadl na zem z vyššího podrovnání. Celkově většina závodníků byla kratších, pouze pár jich plachtu o pár násad přeletěl. Kompletní sekvenci neprotříděných fotek si můžete prohlédnout zde: https://aknm.rajce.idnes.cz/…ka/

Nakonec se do soutěže přidal i Venda se svým motorovým rogalem. Jedno přistání na zkoušku a pak už nám ukázal, jak se na lopatu, na nulu sedá. Zahanbit se nenechal ani Pavel s vlečnou Sambou, který vytyčené pásmo po přistání z aerovleku trefoval už s prstem v nose a sem tam nějakou nulu také přidal. Škoda, že motorových nebylo více, soutěž by byla o hodně zábavnější.

Podívejte se na vzorový průlet kliknutím zde.

A jak to celé dopadlo? Nakonec dodatečně vyhlášenou skupinu motorových ULL vyhrál Venda Rejsek těsně následovaný Pavlem Semerákem.

Hlavní cenu Memoriálu Tomáše Tučka, hliníkovo-dřevěnou plaketu, vyhrál Honza Vebersik, druhé místo obsadil Tomáš Meier a třetí Míra Burdych. Ceny vítězům symbolicky předal Tomáš Tuček mladší.

Po vyhlášení výsledků ve vyhřátém Leteckém klubu už nastala volná zábava. O naše žaludky se postaral mistr kuchař Saša a výčepní Tomáš. K poslechu a nakonec i  k tanci zahrála „naše letištní kapela“ KPS.

V příjemné věčerní atmosféře jsme zavzpomínali i na Tomáše, kterému byla tato soutěž věnována.

Tome, věřím tomu, že ty mraky jsi nakonec trochu ze shora polechtal, aby kousek poodpluly a my mohli létat. Chybíš nám!!!

Na závěr chci poděkovat všem, kteří v sobotu dorazili. Myslím, že jsme si to užili.

A dvojnásobné díky sponzorům akce: Danu Kubrtovi, Michalovi Nutilovi, Míru Knapovskému, Tomáši Tučkovi i dalším

Tak snad příští rok znovu na viděnou!!!

Brt

PS: Za krásné fotky díky Honzovi Vebersikovi