Ahoj kamarádi piloti a příznivci létání.

Nevím jak vám, ale mě připadají ty naše letecké sezóny čím dál víc kratší. Ještě jsem ani nestihl splnit vše co jsem si pro letošní létání naplánoval a již je tady opět konec roku, letadla odpočívají v hangárech a naše letiště přikryla bílá peřina.

Asi na mne již padá trocha té „vánoční nostalgie“, tak pojďme si raději zrekapitulovat co jsme stihli a co se nám povedlo v letošním roce zvládnout. Začnu tím nejdůležitějším a to, že jsme si veškeré naše letecké aktivity užili, máme stejný počet přistání jako startů a nezpůsobili jsme žádnou mimořádnou událost. Trochu se tímto konstatováním opakuji, ale to je jenom dobře a budu rád, když se takto budu opakovat ještě mnoho sezón. Nechci v tuto chvíli popisovat veškeré naše letecké aktivity uskutečněné v letošním roce , ale nedá mi to, abych nezmínil jeden naprosto unikátní počin. Je jím oblet velké části Evropy Mírou Knapovským, který zrealizoval spolu se svým synem. Míra potvrdil, že když se chce, tak to jde! Nejde jen o jeho nadšení a touhu létat, ale i o vůli vzdělávat se v oblasti leteckých předpisů, letecké komunikace, navigace a vůbec všem co s realizací těchto dálkových letů souvisí. Bude skvělé, když v nadcházejících sezonách Míra naplánuje více takových výprav a hlavně když se k němu přidají další naši piloti.

Samozřejmě ani letošní rok nebyl v našem aeroklubu pouze o létání, ale i o celé řadě akcí, při kterých jsme prezentovali naši činnost široké veřejnosti a současně rozvíjeli spolupráci s přilehlými obcemi Vysokov, Kramolna, Studnice a především s Městem Náchod. Pořádali jsme ukázky naší techniky pro nejmenší, pro děti z mateřských školek, podíleli jsme se na skvělém průběhu „ Pohádkového lesa“, který již tradičně pořádá obec Vysokov a především jsme uspořádali desátý ročník „Vysokovského kopce techniky“ a podíleli se na organizaci akce „Modré nebe nad Náchodem“. Ještě jednou děkuji všem členům ,jejich rodinám a známým, kamarádům ze spřátelených aeroklubů bez jejichž aktivní pomoci bychom tyto akce nemohli uskutečnit. Velký dík však patří Petru Seibrtovi, který nesl největší „břemeno“ organizace těchto počinů a bez jehož nasazení, by tyto akce neproběhly. Pořádat akce pro veřejnost, je velice náročné někdy i nevděčné, ale v drtivé většině nadšené reakce tisícovek návštěvníků, jsou důvodem v těchto aktivitách pokračovat.

Jinak v rámci nikdy nekončící práce na udržování a zvelebování našeho letiště jsme také nezaháleli a kromě jiného máme díky Pepovi Veskovi a klukům, kteří mu pomáhali, nové luxusní pojezdy zavěšení vrat na „horním“ hangáru. Čerstvě jsme tento týden získali kolaudační souhlas na oba nově vybudované hangáry a máme tak na této akci téměř splněno. Zbývá nám po úřední stránce provést vklad do katastru a v létě dokončit povrch cesty.

Nebudu vás v tuto chvíli strašit výčtem kolik práce nás čeká v příštím roce, to si nechám na členskou schůzi. Dnes skončím přáním, abychom se v příštím roce zase všichni ve zdraví sešli na našem letišti, pokračovali v létání, výcviku žáků pilotů, vylepšování našich letadel, rozvoji a propagaci našeho krásného sportu.

Krásné, klidné vánoční svátky, do nového roku především hodně zdraví a štěstí, no a při létání kolik startů tolik přistání vám a vašim rodinám jménem výboru AK Náchod přeje,

Michal