Asi by to mělo být spíše dne otevřených vrat hangáru, ale malinké letiště, parádní akce.

Jak stálo na pozvánce, tak k vidění bylo několik ULL replik druhoválečných letadel, která opravdu stojí za vidění –  Zero, Jak3, Mustang, Mezek BF109 a potom kolem dvaceti ULL letadel různých typů. Co jsem koukal s otevřenou pusou byl kanón na Jaku-3. Sice z toho nic nevyletí, ale má to zásobník na 60 ran a dělá to solidní rambajz pro efekt. To chce vidět.

Tady jsem pro Vás aspoň našel nějaké video, jak to mohlo v Dubu vypadat – https://www.youtube.com/watch?v=78imhZpMDOI

Byli jsme se tam s Rosťou Dudkem ráno první. Na skok se podívat, aspoň trošku pomoci s přípravou, pokecat a tak. Stihli jsme okouknout nějaká letadla a pak jsme už museli za dalším programem, takže jsme vlastně odlétli ještě než se akce úplně rozjela. Bohužel po našem odletu došlo i k nehodě jednoho ULL během přistání. Neviděl jsem, tak jen odhaduji podle fotky, ale nejspíše protože v Českém Dubu je relativne krátká dráha – jednosměrka (jasně, pro nás z větrné hůrky – Vysokova je 400m  do kopce relativně ještě luxus) a foukalo při přistání docela dost do zad, tak asi nezapočítání poryvu do zad. Tohle je lepší řešit bez stresu tak, že jít na přistání radši s vysší rychlostí a pak se spolehnout na brzdy, a když je blbý rozpočet, tak přiblížení zopakovat.

(Doplnění od pozorovatele – přistání na dráhu 35 tj. ve správném směru, ale špatný rozpočet a po nedobrždění a přejetí dráhy a kolize s autem na cestě hned za drahou). Link na popis letiště Český Dub – http://galaxysky.cz/letiste-s109-cz

No nic, příště si určitě udeláme víc času, protože Milan Bábovka (jinak i majitel světoznámé  firmy Galaxy GRS) – kterému letiště patří – to měl pěkně zorganizované a je to velmi milý pilot, pohodář.

Tady máte galerii, mrkněte sami. Je to mix fotek co jsem našel na netu na něco málo i od nás.

./Míra