Ahoj Kamarádi letectví a naší armády.

Připravujeme pro Vás další skvělou akci, která si zaslouží sdílení na sociálních sítích.

Modré nebe nad Náchod. Jedná se o regionální presentaci naší armády, kde bude extra moc dobrých věcí k vidění. Zkuste si to dát do diáře a zastavit se za naší armádou a za svým letištěm.

Detaily na pozvánce níže. Hlavně prosím sdílejte, dejte vědět svým kamarádům a známým. Na akci se na Vás budeme těšit.

Díky moc

Aeroklub Náchod – Letiště Vysokov

Text z Náchodského zpravodaje:

Na letišti ve Vysokově se ve čtvrtek 12. října 2023 od 9 do 18 hodin představí vybrané útvary a zařízení Armády České republiky. V celodenním programu se představí všechny letecké základny a pluky, muniční základny, vojenští zdravotníci, geografové, logisté, bojové útvary a nebudou chybět ani jejich dynamické ukázky.

Tato mimořádná prezentační akce, která je v dopoledních hodinách určena především pro žáky základních a středních škol, mimo jiné nabídne návštěvníkům informace o možnostech uplatnění v ozbrojených silách ČR a v aktivní záloze. Návštěvníci budou mít možnost si během celého dne v rámci statických ukázek prohlédnout zblízka přepravní vrtulník Mi-17, bojový vrtulník Mi-24 a výcvikový vrtulník EN-480. Pro odvážnější bude k dispozici simulátor letounu L-159 ALCA.

K vidění budou i prostředky pro záchranu pilota jako záchranný padák, člun, vystřelovací sedadlo, vybavení a výstroj pro letecký personál a letecké požární vozidlo. Mnoho pozornosti si jistě získá obrněný transportér Pandur II, vyprošťovací verze vozidla Tatra „Mamut“ ze 4. brigády rychlého nasazení, lehké vozidlo LandRover Defender „Kajman“ ze 43. výsadkového pluku, vybraná těžká technika logistických jednotek, technika a vybavení strakonického protiletadlového raketového pluku nebo třídimenzionální radiolokátor ST-68U CZ.

Obdivovat bude možné i techniku a vybavení vojenské geografi cké a hydrometeorologické služby nebo vojenské zdravotnické služby, která bude veřejnost seznamovat s poskytováním první pomoci a jejími specifiky v boji. Vše doplní expozice současné a historické munice a zbraní a ruční zbraně, používané vojáky výsadkového pluku.

I na nebi se budou dít velké věci. Jsou plánovány hned tři bloky identických dynamických ukázek, tak aby je mohlo vidět v průběhu dne co nejvíce návštěvníků. Nad hlavami přítomných se uskuteční průlet ojediněle vídané letecké techniky jako je transportní letoun C-295M CASA nebo stíhací letouny JAS-39 Gripen. Diváci se také mohou těšit na názornou dynamickou letovou ukázkou záchranných prací za letu, padákové seskoky výsadkářů a jejich slanění za použití lana fastrope nebo ukázku hašení požárů v podvěsu za použití Bambi vaku.

Nenechte si ujít tuto jedinečnou možnost nahlédnout pod pokličku „vybavení a umu“ naší armády, nudit se rozhodně nebudete!